ملو بوک
0

پادکست چیست؟ نحوه شروع پادکست

پادکست
بازدید 740

می‌توان گفت پادکست تفاوت چندانی با رادیو ندارد. پادکست‌ها در واقع مجموعه‌ای صوتی اپیزودیک از فایل‌های صوتی دیجیتال است که شنوندگان آن را بارگیری و به صورت آنلاین پخش می‌کنند. گرچه پادکست‌ها در قالب‌های مختلف ارائه می‌شوند؛ اما اکثر آن‌ها صدای گفتاری با یک موضوع و یا موضوعی خاص هستند.

چرا پادکست گوش دهیم؟

بزرگترین مزیت پادکست‌ها این است که شما ممکن است به علت مشغله کاری امکان مطالعه را نداشته باشید؛ می‌توانید هنگام رانندگی به محتوای مفید و مورد علاقه خود گوش دهید.

معرفی دو اپلیکیشن

Podcast addict

این اپ امکانات زیادی مانند: تنظیم سرعت پخش، حفظ موقعیت پخش، مدیریت حافظه و حذف اتوماتیک قسمت‌های شنیده شده را به شما ارائه می‌دهد.

Castbox

این اپ برای اندروید و ios نیز در دسترس است. دارای رابط کاربری مدرن و شیک‌تر است و همچنین امکان جست و جوی بهتر را به شما ارائه می‌دهد.

آینده فایل‌های صوتی

طبیعی است با توجه به سرعت بالای تغییرات در فضای دیجیتال پیش بینی تغییرات در زمانی بلند مدت امکان پذیر و یا چندان دقیق نباشد. اما مشخص است در بازه زمانی دو تا پنج سال صاحب نظران معتقد هستند که روند گوش دادن به فایل‌های صوتی و پادکست‌ها رو به افزایش است.

چند نکته برای شروع پادکست

پادکست

هر صدا را به صورت جداگانه ضبط کنید. این کار می‌تواند کیفیت صدا را نیز افزایش دهد. افزودن موسیقی را در نظر داشته باشید. موسیقی اولیه کار می‌تواند شنونده را جذب کند و ارزش تولید پادکست شما را نیز بالا ببرد.

موضوع خود را با دقت و وسواس خاصی انتخاب کنید. موضوعاتی را انتخاب کنید که در سال‌های آینده هم برای شما و شنودگان جذاب باشد. زمان زیادی را برای تحقیق، نوشتن، ضبط و ویرایش پادکست خود در نظر داشته باشید.

صبور باشید. جذب مخاطب کاری زمان‌بر است. به برنامه کاری خود پایبند باشید. برای بهبود کیفیت فایل‌های صوتی، تمام تلاش و تمرکز خود را به کار بگیرید.

برنامه ریزی ساخت پادکست

شما در نظر دارید پادکست شما روی یک موضوع یا جایگاه خاص متمرکز باشد. سعی کنید آن را به چیزی محدود کنید که بتوانید در بسیاری از قسمت‌ها درباره آن صحبت کنید، اما آنقدر گسترده نباشد که برای مخاطبان بالقوه خود جذاب نباشید. به عنوان مثال، به‌جای داشتن یک پادکست در فضای باز در مورد کوهنوردی صحبت کنید، یا حتی خاص‌تر، کوهنوردی در کوه‌های بلندتر از 14 هزار فوتی. همیشه می توانید موضوع خود را بعداً با محبوبیت بیشتری نیز گسترش دهید.

انتخاب میزبان یا مجری

می‌توانید برای پادکست خود یک میزبان انتخاب کنید. اگر یک میزبان مشترک داشته باشید، شروع پادکست می تواند بسیار ساده‌ترانجام شود. اگر هر دو دیدگاه خود را در خصوص موضوعی به اشتراک بگذارید، طبیعتاً گفتگوی جذاب‌تری رقم خواهد خورد. به علاوه داشتن کسی که همه چیز را در مسیر درست نگه دارد نیز می تواند، مفید باشد.

همچنین، می‌توانید وظایف اضافی ویرایش، تبلیغ و موارد دیگر را نیز تقسیم کنید. هر چند ممکن است نکات منفی هم وجود داشته باشد. باید مطمئن شوید که هر دوی شما برای طولانی مدت به آن متعهد هستید. برنامه‌ریزی و تنظیم برنامه از ابتدا کمک می‌کند تا بدانید هر هفته چه زمانی ضبط خواهید داشت. هر چند قوانینی وجود ندارد. اگر میزبان مشترک شما حذف شد، می‌توانید پادکست را بدون آنها ادامه دهید. یا می توانید به صورت انفرادی شروع کنید و بعداً یک میزبان مشترک اضافه کنید. نکته مهم این است که پر انرژی شروع کنید.

انتخاب نام

اگر به نمودارهای برتر پادکست اپل نگاه کنید، نام‌های مختلفی به چشم خواهد خورد. برخی توصیفی از آنچه پادکست در مورد آن است، در حالی که برخی دیگر معنای زیادی ندارند. باید نامی انتخاب کنید که گسترده‌تر از موضوع شما باشد.

نامی را انتخاب کنید که اگر بعداً تصمیم گرفتید، به شما اجازه گسترش دهد.

قالب کار پادکست

تعدادی از متخصصان این حوزه را خواهید یافت که ادعا می‌کنند مدت‌ زمان خاص برای پادکست‌ها عالی هستند. مشکل این است که تنها BS است. پادکست 28 دقیقه‌ای لزوما چون میانگین زمان رانندگی به شمار می‌رود، مناسب نیست. یا کمتر از یک ساعت، چون مردم نمی توانند بیشتر از آن توجه کنند. جالب است بدانید که پادکست‌های 5 دقیقه‌ای و پادکست‌های 6 ساعته هم وجود دارد. هر آن چیزی که برای موضوع پادکست شما مفید است را پیدا کنید.

قالب‌بندی قسمت‌ها

صدای یک قسمت خاص به چه شکل خواهد؟ در ادامه به معرفی قسمت‌های مختلف پرداخته‌ایم.

تیزر

موسیقی شروع

خوش آمدگویی

قسمت آگهی

مصاحبه

موسیقی پایان

باید به این موضوع اشاره داشت که سعی کنید در این قسمت ها خلاقیت به خرج دهید.

بخش‌های مختلف اشتراک گذاری کلیپ‌های کوتاه را در رسانه‌های اجتماعی نیز آسان‌تر می‌کند. اما به یاد داشته باشید که برای هر قسمتی که پخش می‌کنید، هم شنوندگان تکراری و هم شنوندگان جدید خواهید داشت، بنابراین باید سعی کنید که روی صحبت شما هر دوی این گروه را دربرگیرد.

تجهیزات ساخت

برای ساخت یک پادکست با کیفیت باید از تجهیزات با کیفیت نیز استفاده شود. البته می‌توان با میکروفون تلفن همراه هم صدا ضبط کرد اما در نهایت، خروجی کار به شکلی است که گویی شنونده به صحبت‌های شما از پشت گوشی تلفن گوش می‌کند. برای شروع کار بهتر است با حداقل تجهیزات تخصصی آغاز کنید و اگر به این کار علاقه‌مند و در آن موفق بودید، به تدریج تجهیزات خود را بهتر کنید. در ادامه، تجهیزات مختلف برای ساخت پادکست را معرفی می‌کنیم.

خرید میکروفون

شروع و پایان یک فایل صوتی با کیفیت با میکروفون همراه است. هر چقدر میکروفون بهتری تهیه کنید، صدای واضح‌تری را نیز به مخاطب هدیه می‌دهید. البته نیازی به صرف هزینه‌های نجومی برای این کار نیست.

میکروفون یقه‌ای

میکروفون‌های یقه‌ای را با قیمت‌هایی پایین می‌توانید تهیه و به کامپیوتر و لپ‌تاپ نیز متصل کنید. فتنی است این میکروفون‌ها انواع گران‌قیمتی هم دارند که برای اتصال و صدابرداری باید از کارت‌های صدا کمک بگیرید. حسن میکروفون‌های یقه‌ای در این است که اگر استودیو مناسبی برای ضبط صدا نداشته باشید و صدای محیط بیرون در محل ضبط به گوش برسد، این میکروفون‌ها صداهای مزاحم را ضبط نمی‌کند. البته توجه داشته باشید که می‌توانید از میکروفون‌های USB هم برای ضبط استفاده کنید.

میکروفون‌های کاندنسر

استفاده از میکروفون‌های کاندنسر، کیفیت خارق‌العاده‌ای را برای صدابرداری فراهم می‌کنند که البته ارزان‌ترین نوع آن‌ها نسبت به میکروفون‌های دینامیک، قیمت بسیار بیشتری دارند. توجه داشته باشید که اگر از این نوع میکروفون برای صدابرداری و ساخت فایل‌های صوتی استفاده می‌کنید باید استودیو مناسبی را نیز فراهم کرده باشید چرا که گستره فرکانس‌های دریافتی توسط این میکروفون‌ها بسیار وسیع و گسترده است. برای درک بهتر این موضوع، سالن کنسرتی را در نظر بگیرید. میکروفون کاندنسر این قابلیت را دارد تا صدای گام‌های حضار در سالن را هم دریافت کند. در میکروفون‌های گران‌ قیمت کاندنسر امکان تنظیم الگوی قطبی وجود دارد و به راحتی می‌توان ضبط گفتگوهای دو یا چند نفره را نیز به کمک یک میکروفون عملی کرد.

میکروفون‌های دینامیک

میکروفون‌های  Dynamic به خوبی صداهای گوینده را ضبط و از دریافت صداهای مزاحم و ناخواسته جلوگیری می‌کنند. این جلوگیری به دلیل الگوی ضبط صدا در میکروفون دینامیک است.

انواع

پادکست دارای انواع متفاوتی است. حال باید دید با توجه به موضوع انتخابی شما درخصوص ضبط این فایل‌های صوتی؛ کدام پادکست برای شما مناسب خواهد بود.

پادکست تک نفره

برای افرادی که به تازگی با پادکست آشنا شده‌اند و می‌خواهند شروع به ساخت آن کنند، پادکست تک‌نفره یا Solo Podcast  یکی از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌آید. این نوع پادکست‌ها به طور معمول به صورت مونولوگ اجرا می‌شوند و یک نفر اجرای برنامه را در دست دارد.

محتوایی که به طور معمول در این نوع پادکست‌ها ارائه می‌شود منحصر به موضوع خاصی نیست و به مجری وابسته است. با این وجود، موضوعات زیر را می‌توان برای پادکست تک‌نفره در نظر گرفت. موضوعاتی مانند: پادکست‌های سوال و جواب، قصه‌گویی، بحث در خصوص موضوعات فرهنگی و هنری.

چند نفره

این نوع ساخت فایل‌های صوتی شامل بیش از دو مجری است. اگر به دنبال ساخت پادکست به کمک دوستان خود باشید، این شکل از پادکست می‌تواند بسیار مفید باشد. پادکست‌های چند نفره یا Multi-host Podcasts شامل بحث‌هایی با نظرات و دیدگاه‌های مختلف هستند. این موضوع برای افراد علاقه‌مند به شنیدن نظرات مختلف و چالشی، بسیار جذاب و هیجان‌انگیز خواهد بود. پادکست‌های چند نفره حتی برای تولیدکنندگان آن نیز بسیار جذاب‌تر است چراکه فشار کمتری را به واسطه تعداد افراد و نظرات بیشتر تحمل خواهند کرد.

 مصاحبه

پادکست مصاحبه یا Interview Podcast  به پادکستی گفته می‌شود که در آن، یک یا دو میزبان در هر قسمت با افراد مختلفی گفتگو کنند. این روش محبوبیت زیادی دارد زیرا نسبت به سایر روش‌ها، درگیری ذهنی کمتری ایجاد می‌کند. برای اجرای این روش به طور معمول، در رابطه با شخص مصاحبه‌ شونده تحقیقاتی انجام می‌گیرد و فهرستی از سوالات آماده می‌شود.

گفتنی است برای دعوت از مهمانان باید روش‌های مناسبی را در نظر بگیرید به همین جهت، این نوع از پادکست معمولا در ابتدای کار مورد استفاده قرار نمی‌گیرد مگر اینکه میزبان برنامه فرد معروف و محبوبی در حوزه تخصصی خود باشد. یکی از راه‌هایی که بخواهید در این حوزه پیشرفت کنید این است که به کمک شبکه‌های مجازی، خود را به افراد متخصص در حوزه کسب و کارتان نیز معرفی کنید.

جمع بندی

بهترین روشی که می‌توانید برای ساخت پادکست یا یک فایل صوتی موفق، اصولی و سازمان‌دهی شده بکار گیرید این است که پیش از شروع ضبط، مراحل کار را مرور و تمرین کنید و یک طرح کلی از روند اجرای کار ترسیم کرده باشید. گفتنی است نیازی نیست که همه‌ چیز را از قبل نوشته باشید بلکه بهتر است یک نقشه راه را رسم کنید و نقاط مهم نقشه را در نظر داشته باشید.

برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *