ملو بوک
0

نگاهی به موسیقی و فیلم پدر خوانده

پدر خوانده
بازدید 705

فیلم پدر خوانده محصول سال 1972 است. این فیلم به عقیده بسیاری از منتقدان نیز یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای آمریکا به حساب می‌آید.

نمونه واقعی یک فیلم کلاسیک آمریکایی است. کارگردانی این فیلم به عهده فرانسیس فورد کوپلا است. بازی زیبای مارلون براندو و آل پاچینو از جمله دلایل موفقیت آن است.

داستان فیلم پدر خوانده

موضوع فیلم در سال 1940 در شهر نیویورک اتفاق می‌افتد. ویتو کورله اوند رئیس یکی از باندهای جنایت و بزرگ یک خانواده مافیایی است. موفقیت این فیلم درواقع زمانی جایگاه ویژه‌ای پیدا می‌کند که در زمان ساخت فیلم پدر خوانده، در سینمای آمریکا فیلم‌های جنایی بسیاری ساخته شده است.

دلایل موفقیت فیلم دو نکته است. یکی فیلمنامه آن بود که در آن رابطه احساسی، انسانی و محکم بین اعضای خانواده را در عین جنایتکار بودن آن‌ها، به زیبایی به نمایش درآورده است. دیگری موسیقی فیلم بود که جنبه‌های رمانتیک و احساسی فیلم را تشدید می‌کرد.

موسیقی فیلم

موسیقی فیلم ساخته نینو روتا موسیقیدان ایتالیایی است که علاوه بر آهنگسازی به عنوان رهبر اکستر نیز فعالیت دارد. او علاوه بر ساخت موسیقی برای بیش از 150 فیلم، تعداد زیادی موسیقی اپرا و باله را در کارنامه خود دارد.

پدر خوانده نامزد دریافت یازده اسکار در رشته‌های مختلف شده است. این فیلم توانست اسکار بهترین فیلم، بهترین بازیگری برای براندو و بهترین فیلمنامه اقتباسی را به خود اختصاص دهد.

موسیقی این فیلم هم نامزد دریافت اسکار شد اما در نهایت موفق به دریافت آن نشد. اما برای اهالی موسیقی و سینما پیدا است که موسقی این فیلم از جمله جاودانه‌ترین آثار نینو در تاریخ موسیقی به شمار می‌آید. روتا برای ساخت موسیقی پدر خوانده از ترکیب سبک جاز ایتالیا با موسیقی احساسی سیسیل استفاده کرد.

موسیقی فیلم با یک والس زیبا آغاز می‌شود که نشان دهنده نجابت و اشراف‌زادگی یک خانواده بزرگ ایتالیایی است. نتیجه کار توانست در تمام صحنه‌های احساسی، هیجانی و درگیری‌ها احساس را به بیننده القا کند.

روتا برای ساخت آن از سازهایی زهی و همینطور هارمونی و آکوردهای زیبا نیز دست به دست هم داده‌اند و امروزه این موسیقی به موسیقی مافیا معروف است.

قسمت دوم فیلم پدر خوانده

فیلم سینمایی پدر خوانده پس از موفقیت درخشان قسمت اول در ادامه آن ساخته شد. آل پاچینو در این فیلم در نقش مایکل کورلئونه یکی از بهترین و تاثیرگذارترین نقش آفرینی‌های سینما را انجام داده است. این بازیگر برای بازی در قسمت دوم فیلم پدر خوانده نامزد دریافت جایزه اسکار شد ولی در عین ناباوری موفق به کسب آن نشد.

این فیلم مانند قسمت نخست آن هواداران بسیاری دارد و بین منتقدان بحث‌های زیادی مبنی بر این که کدام فیلم بهتر است، شده است.

فیلم پدر خوانده 2 از پنج سکانس از ویتو، پنج سکانس از مایکل و یک سکانس دنباله کوتاه که همه این سکانس‌ها را به فیلم مرتبط می‌کند؛ تشکیل شده است.

تم‌هایی مانند خانواده و معامله، جستجوی امنیت بورژوازی و فریب بودن آن، پیوند بین سکانس‌ها را تشکیل می‌دهند.

قسمت سوم فیلم پدر خوانده

این فیلم قسمت آخر از سه گانه پدر خوانده است. داستان این فیلم بر روی شخصیت مایک کولئونه شخصیت مهم از سران مافیا تمرکز دارد که در تلاش است به فعالیت‌های امپراتوری جنایی خود مشروعیت ببخشد.

در این فیلم دو رویداد واقعی از زندگی و مرگ پاپ زان پل اول رسوایی بانکی پپی در سال‌های 1981 تا 1978 مرتبط با مایکل کورلئونه نام گذاری کنند. اما مکپانی پارامونت پیکچرز با این خواسته مخالفت نمود.

همچنین این فیلم نامزد دریافت هفت جایزه اسکار شد؛ اما موفق به کسب هیچ یک ز جوایز اسکار نشد. به علاوه این نیز نتوانست موفقیت دو فیلم پیشین را تکرار کند و در بانک اینترنتی اطلاعات فیلم‌ها نیز با اختلاف زیادی از پدر خوانده و پدر خوانده قسمت دوم پایین‌تر به شمار می‌رود.

نگاهی به سه گانه موسیقی پدر خوانده

موسیقی فیلم پدرخوانده ساخته نینو روتا  موسیقی‌دان ایتالیایی است که علاوه بر آهنگ‌سازی به عنوان یک رهبر ارکستر بزرگ نیز مشهور است.

او در سال 1911 در میلان بدنیا آمد و در سال 1929 از کنسواتوآر سیسل فارق التحصیل شد. روتا طی سالهای 1930 تا 1932 در موسسه کورتیس فیلادلفیا در حال گذراندن دوره‌های تخصصی آهنگسازی بود.

او علاوه بر ساخت موسیقی برای بیش از 150 فیلم، تعداد زیادی موسیقی اپرا، باله و کارهای ارکسترال را در کارنامه هنری خود جای داده است.
پدرخوانده 1972 نامزد دریافت 11 اسکار شد و در نهایت توانست اسکار بهترین فیلم، بهترین هنرپیشه و بهترین فیلم نامه اقتباسی را به خود اختصاص دهد.

موسیقی فیلم پدر خوانده کاندید جایزه اسکار شد و در نهایت موفق به دریافت اسکار نشد. اما برای تمام دست اندر کاران موسیقی و سینما مشخص است که موسیقی فیلم پدر خوانده از جمله جاودانه‌ترین کارهای نینو روتا در تاریخ موسیقی جهان به شمار می‌رود.

شاید کمتر کسی باشد که ملودی زیبای قطعه Speak Softly Love را نشنیده باشد و یا حتی نتواند آنرا زمزمه کند. بسیاری معتقد هستند که دریافت جایزه اسکار برای موسیقی فیلم پدرخوانده قسمت دوم، ناشی از تاثیری است که موسیقی قسمت اول فیلم بر روی هیئت ژوری اسکار گذاشته بود.
روتا برای ساخت موسیقی این فیلم از ترکیب سبک خاص موسیقی Jazz  ایتالیا با موسیقی احساسی سیسیل استفاده کرد.

نتیجه کار با وجود آنکه کاملا رمانتیک و احساسی بود توانست در تمام صحنه‌های فیلم اعم از احساسی، هیجانی، صحنه‌های درگیری و نبرد و … حضور داشته باشد.

نکته حائز اهمیت در خصوص موسیقی این فیلم آن است که مخاطب پس از پایان فیلم بدون شک خاطره‌ای از موسیقی آن را در ذهن خود بیاد خواهد داشت. و این نکته‌ای است که از زیبایی و عجین شدن موسیقی با موضوع فیلم حکایت دارد.

کافی است سه یا چهارنت از تم اصلی را بشنویم آن‌گاه به سادگی می‌توانیم آن را ادامه دهیم و این چیزی جز نفوذ ملودی در طول فیلم در اعماق احساس انسانی نیست.

ادامه

موسیقی فیلم با یک والس زیبا بنام The Godfather Waltz آغاز می‌شود که نمایانگر نجابت و اشرافگری یک خانواده بزرگ ایتالیایی است. روتا در قسمت‌های میانی فیلم بازگشت مجددی به این تم دارد. اما همانطور که قبلا اشاره کردیم تم اصلی که به Love Theme و یا Speak Softly Love معروف است به چنان شهرتی دست پیدا کرد که امروزه مردم در اقصی نقاط جهان با آن آشنایی دارند.

همچنین اجرای زیبای آکاردئون و ماندولین روی اجرای سازهای زهی از یک طرف، هارمونی و آکوردهای زیبا از طرف دیگر دست به دست هم دادند و تشکیل موسیقی‌ای را دادند که امروزه به موسیقی مافیا معروف شده است. The Pickup

موسیقی قسمتی دیگر است که از تم اصلی گرفته شده اما اینبار با فضایی نزدیک به Jazz. مازورکا از دیگر قطعات زیبایی است که به هنگام شادی‌ها در فیلم از آن استفاده می‌شود نمونه‌ای زیبا از تاثیر موسیقی شاد اروپای شرقی بر قسمت‌های غربی اروپا. روتا همچنین برای قسمت پایانی تم اصلی را با بهره گیری از گروه کر اجرا کرده است.

هرچند در ساخت موسیقی قسمتهای دوم و سوم پدرخوانده، دو آهنگساز دیگر یعنی پیترو ماسکانگی و کارمینه کوپلا نیز دست اندر کار ساخت موسیقی بودند. اما هیچ یک از بینندگان فیلم یا شنوندگان موسیقی آن نمی‌توانند منکر تاثیر عمیق موسیقی قسمت اول فیلم بر روی قسمت های بعدی آن شوند. نینو روتا در سال 1979 در شهر رم از دنیا رفت.

ادامه

نینو روتا تم theme love را خلق کرد. این تم هیچ چیز کم نداشت کاپولا این تم را شنید و تردید نکرد که می تواند به عنوان مظهری از سیسیل به کار گرفته شود. تمی که نه فقط شخصیت ایتالیایی خود را حفظ کرده بود بلکه صبغه سیسیلی هم داشت تم آنقدر زیبا بود که حتی یکی از خوانندگان وطنی هم آن را براساس ترانه‌ای خواند . تا این لحظه این تم خوش ملودی‌ترین و روان‌ترین ملودی است که می توان بر روی آن شعر گذاشت و از خواننده‌ای خواست که آن را بخواند .

چنین اصالتی از دیدگاهی کاربردی موسیقی فیلم نوعی موهبت تلقی می‌شود و می‌تواند به فیلم هویت و منش ببخشد . این ملودی چنان بر روی صحنه‌های مافیایی فیلم می‌نشیند که به عنوان نوعی واسطه می‌تواند در همه فیلم‌های مافیایی و حتی همه فیلم‌های گنگستری کاربرد داشته باشد .

به یاد آورید آل پاچینو را که با دو محافظ سیسیلی‌اش، آن طور با تفرعن در جزیره سیسیل قدم می‌زند. خصوصاً آن محافظان با کلاه‌های کپی و با تفنگ‌هایی که بر دوش افکنده اند تم مشهور و زیبای نینو روتا در همین لحظه‌ها به گوش می‌رسد. و به راستی از نظر نشانه شناسی موسیقی فیلم تمی است که بواسطه مکان پدید آمده است. و دقیقاً یادآور سیسیل به ویژه بخش مافیایی سیسیل است .

چرا این قطعه برنده جایزه اسکار نشد؟

نینو روتا این تم را سال‌ها پیش‌تر برای فیلم دیگری تصنیف کرده بود. همین نکته سبب شد که جایزه اسکار بهترین موسیقی متن به آن تعلق نگیرد.

زیرا طبق قانون مصوب در آکادمی فقط موسیقی متنی واجد جایزه است که که به طور اریژینال برای یک فیلم تصنیف شده باشد و از جای دیگری اخذ نشده باشد خود کاپولا بر این نکته واقف بود. به همین دلیل نباید استفاده از این تم را به زیاده خواهی نینو روتا یا فقدان صداقت او نسبت داد کاپولا بیشتر به این دلیل که می دانست در آمریکا کسی این قطعه را نشنیده از روتا خواست آن را هم در پدرخوانده به کار ببرد .

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *