ملو بوک
0

با این کتاب‌ها به ایتالیا سفر کنید

سفر به ایتالیا
بازدید 347

شاید هیچ‌چیز مانند یک کتاب نتواند شما را با فرهنگ و آداب و رسوم یک کشور نیز آشنا کند.

کشور ایتالیا در طول سال‌ها همیشه الهام‌بخش ایده‌های نو و ذهن‌های خلاق بوده است. هنرمندان بسیاری شگفتی‌های این کشور را به کمک کتاب‌هایی که نوشته‌اند برای مخاطب ترسیم کرده‌اند. خیابان‌های خلوت و مناظر بکر، رایحه و حال و هوای این کشور را همراه با تاریخ غنی آن به زیبایی به مخاطب القا کرده‌اند.

در ادامه به معرفی 3 کتاب برای آشنایی بیشتر با فرهنگ ایتالیا پرداخته‌ایم.

کتاب ایتالیایی وداع با اسلحه

درواقع ارنست همینگوی این داستان عاشقانه را براساس تجربه شخصی خود در سال‌های پایانی جنگ جهانی اول نوشته است.

قهرمان داستان یک گروهبان جوان آمریکایی به نام فردریک هنری است. فردریک راننده آمبولانسی است که در ارتش ایتالیا نیز خدمت می‌کند.

قهرمان داستان با یک پرستار انگلیسی به نام کاترین بارکلی آشنا می‌شود.

کاترین در تلاش است با غم از دست دادن نامزد خود کنار بیاید و از طرفی هنری با بی‌تفاوتی ناشی از جمگ درحال دست و پنجه نرم کردن است.

ادامه داستان به تکامل رابطه عاشقانه این و همچنین سفر آن‌ها به سراسر ایتالیا می‌پردازد.

هنری و کاترین از پایگاه ارتش در کوه‌های ترنتینو و تیرول جنوبی به میلان می‌روند. درنهایت از طریق دریاچه ماجیوره به سوئیس پناه می‌برند.

در این رمان با بیانی شیوا پوچی جنگ را بیان می‌کند. تمامی شخصیت‌های داستان نسبت له بزرگی جنگ دچار تردید شده‌اند و از آثار مخرب آن گله‌مند هستند.

سرزمینی که لیموها در آن رشد می‌کنند

داستان کتاب سرزمینی که لموها در آن رشد می‌کنند درباره ایتالیا و مرکبات آن است.

هلنا آتلی از تاریخ و حکایت‌های طنز نیز بهره برده است و ما را با چهره‌ای نوآورانه و غنی از ایتالیا آشنا می‌کند.

داستان از دریاچه‌ی گاردا و باغ‌های میوه‌ کینوتو  آغاز می‌شود. سپس تا باغ‌های ترنج و معطرِ کالابریا  و مزارع لیموی سیسیل پیش می‌رود.

رسپی‌هایی که اَتلی در این کتاب جمع‌آوری کرده است، شما را به باغ‌های مرکبات ایتالیا می‌برد. شما می‌توانید خودتان را در حالی ‌که زیر سایه‌ی درختان معطر لیمو نشسته‌اید و از طعم خوش این میوه لذت می‌برید، تصور کنید.

این کتاب مورد تحسین منتقدان و افراد برجسته‌ای چون سرآشپز یوتام اتولنگی قرار گرفته است.

زیر آفتاب توسکانی

زیر آفتاب توسکانی خاطرات نویسنده‌ی این کتاب یعنی فرانسیس مِی را نیز بازگو می‌کند. به مدت ۲ سال این کتاب در لیست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز قرار داشت. در سال ۲۰۰۳ فیلمی به همین نام با بازی دایان لین ساخته و اکران شد.

داستان کتاب درباره‌ی یک نویسنده است که به تازگی از همسرش جدا شده و برای شروع فصل جدیدی از زندگی خود به ایتالیا می‌رود.

این نویسنده به یک ویلای متروکه در روستاهای توسکانی علاقه‌مند می‌شود و تصمیم می‌گیرد آن خریداری و بازسازی کند.

در این کتاب یک ماجراجویی زیبا را با نثری شاعرانه به تصویر می‌کشد.

داستان کتاب در کورتونا اتفاق می‌افتد. مِی با قلمی زیبا، سادگی زندگی روزمره در ایتالیا را بیان می‌کند. وی غذاها و سنت‌ها هچنین روابط انسان‌ها با یکدیگر و برخی سوءتفاهم‌ها را به خوبی برای خواننده ترسیم کرده است.

وجدان زنو

رمان وجدان زنو معروف‌ترین اثر ایتالو اسوو است که در سال 1923 چاپ و منتشر شد. ایتالو اسوو دوست نزدیک جیمز جویس بود و به همین دلیل نیز در زمان خود راه مکتب ادبی مدرنیسم را در پیش می‌گیرد.

این رمان که با هزینه‌ی شخصی اسوو در ایتالیا منتشر شده بود؛ در ابتدا مورد استقبال قرار نگرفت اما با کمک جیمز جویس فروش آن در کشور فرانسه افزایش یافت.

رمان وجدان زنو از بهترین رمان‌های روانشناسی و فلسفه در قرن بیستم به شمار می‌رود. زنو کوزینی پیرمردی عجیب و غریب است که به علت مشکلات روانی در رابطه با پدرش و شغلش به یک دکتر روانشناس مراجعه می‌کند.

دکتر زنو از او می‌خواهد که زندگی خود را بر روی یک کاغذ بنویسد؛ اما زنو در نیمه‌های راه این کار را رها می‌‎‌کند.

دکتر از این اتفاق، خشمگین می‌شود و دست نوشته‌های زنو را منتشر می‌کند. ما در این رمان در واقع با خود زندگی‌نامه‌ی زنو کوزینی رو به رو هستیم.

خط داستانی کتاب ساده است اما محتوای آن به طرز حیرت‌انگیزی روان‌شناسانی و فلسفی است.

کتاب دوست باهوش من

این رمان در دهه پنجاه میلادی، پس از جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد. داستان دو دختر به نام‌های لی لا و النا که صمیمی‌ترین دوستان هم هستند.

داستان در بسیاری از قسمت‌ها از زبان النا روایت شده است و پر از جزئیات و شخصیت‌پردازی‌های دقیق است.

فرانته به حدی به جزئیات توجه کرده که اگر چشم‌هایتان را ببندید می‌توانید دخترهای قصه‌اش را ببینید و در ناپل نیز قدم بزنید.

این کتاب درخصوص روابط پیچیده‌ی انسانی و احساساتی است که در انسان‌ها شکل می‌گیرد.

لی‌لا و النا در بازه‌ی زمانی عجیبی به دنیا آمده‌اند و غم‌زدگی دنیای اطراف روی آن‌ها هم اثرگذار بوده است. داستان دخترهای فرانته تا میان‌سالی آن‌ها ادامه دارد و در این میان روزهایی هست که آن‌ها کنار هم نیستند و روزهایی هم هست که بدون هم کاری انجام نمی‌دهند.

فرانته در آغاز کتاب دوست باهوش من تمام شخصیت‌های کتاب را معرفی کرده و می‌توانید از این قسمت نیز به‌ عنوان راهنما استفاده کنید. داستان به دوران کودکی، نوجوانی، جوانی و میان‌سالی دخترها تقسیم‌ شده است. کتاب النا فرانته به ده‌ها زبان مختلف برگردانده شده است. سال ۲۰۱۸ از روی این کتاب دو فصل سریال درام ساخته شد که النا فرانته نویسنده‌ی اصلی فیلنامه‌ی آن بود.

نامه به کودکی که هرگز زاده نشد

در کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد، کتاب از زبان مادری است که برای جنین خود نامه می‌نویسد.

اما اینکه در این نامه چه نکاتی را برای کودک خود تعریف می‌کند موضوع اصلی کتاب است. نکته حائز اهمیت درخصوص این کتاب این است که تمامی احساسات مادرانه را در خود جای داده است. احساساتی مانند ترس، امید، ناامیدی، خشم و مهربانی و اضطراب.

احساس خشم را میتوان در مواقعی که مادر از اتفاقاتی که بر سر بشر آمده و برای کودک در جنین خود بازگو می کند متوجه شد. زمانی هم که مادر از علاقه و ذوق خود برای به دنیا آمدن کودکش به او می گوید می‌توان عشق را احساس کرد.

نویسنده کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد، اوریانا فالاچی نام دارد. این نویسنده در سال 1929 در شهر فلورانس ایتالیا نیز متولد شد و در سال 2007 درگذشت.

کتاب نامه به کودکی که هرگز زاده نشد در سال 2007 بیش از چهار میلیون نسخه در سراسر جهان به فروش رسیده است.

اوریانا پیش از نوشتن کتاب، به عنوان روزنامه‌نگار در روزنامه ایتالیا به نوشتن مقالات مشغول بود.

کتاب بارون درخت نشین

کتاب بارون درخت نشین اثر ایتالو کالینو است. این کتاب برای اولین‌بار در سال 1957 در کشور ایتالیا منتشر شد.

پرسشگری فلسفی هسته‌ی داستان این کتاب است و در طول سالیان دراز موردتوجه منتقدین ادبی قرارگرفته است. این کتاب به شیوه‌ی پست‌ مدرن به قلم درآمده است و در دسته‌ی بهترین رمان‌های پست‌ مدرن قرن بیستم قرار می‌گیرد. سبک و سیاق دیوانه‌بازی‌های یک ایتالیایی به‌ خوبی در این رمان قابل مشاهده است.

داستان بارون درخت نشین در روستایی خیالی به نام لیگوریان ریورا رخ می‌دهد و داستان زندگی کوزیمو لارس دو روندو، فرزند بارون آرمینیوس را از سن دوازده سالگی تا مرگش را بیان می‌کند. بارون به نوعی نماد طغیان و مبارزه در برابر سنت‌های قدیمی و کهن است. او در حرکتی غیرمنتظره تصمیم می‌گیرد روی درخت زندگی کند و رفته رفته هرگز از آن درخت پایین نمی‌آید.

کتاب آنک نام گل

داستان این کتاب نیز در سال 1327 میلادی اتفاق افتاده است. زمانی که کشیش ویلیام باسکرویلی و شاگردش آدسو به شما ایتالیا می‌روند.

جایی در یکی از صومعه‌های ثروتمند ایتالیا، فرانسیسی‌ها گردهم آمده بودند. آن‌ها به ارتداد متهم شده بودند. برادر ویلیام برای مباحثه الهی برای عیسی مسیح و مطالعات مذهبی به آن‌جا رفته بود. راهب بزرگ آن‌جا، به آن‌ها درمورد مرگ‌هایی مرموز می‌گوید و هفت مرگ عجیب بر ماجرای داستان سایه می‌اندازد.

در مسیر کشف واقعیت ویلیام با شواهدی تاریخی از مسیحیت و نشانه‌هایی رازآلود و جادویی روبه‌رو می‌شود.

این کتاب یک داستان تاریخی جنایی است؛ معمایی روشنفکرانه که نشانه‌شناسی در داستان را با تحلیل انجیل، مطالعات مذهبی قرون وسطی و نظریات ادبی تلفیق می‌کند. در سال ۱۹۸۶ بر اساس این رمان فیلمی به همین نام به کارگردانی ژان ژاک آنو و با بازی‌شان کانری ساخته شد. آنک نام گل یا آنک نام گل سرخ نوشته‌ی اومبرتو اکو، نویسنده و نظریه‌پرداز ایتالیایی است.

اگر شبی از شب های زمستان مسافری

اگر شبی از شب های زمستان مسافری، شاهکار اعجاب‌انگیز از ایتالو کالوینو است که در سال 1979 چاپ و منتشر شد.

این رمان که به سبک داستان در داستان نگارش شده است، مرزهای بین واقعیت و رویا رویا را به طرزی حیرت‌انگیز می‌شکند؛ تا جایی که حتی در آغاز رمان، نویسنده با مخاطب شروع به حرف زدن می‌کند. این رمان را می‌توان یکی از بهترین نمونه‌های ادبیات پست مدرن می‌دانند.

داستان با مقدمه ای طناز از کالوینو آغاز می‌شود که پاراگراف ابتدایی آن بدین شکل است:

تو داری شروع به خواندن داستان جدید ایتالو کالوینو، اگر شبی از شب های زمستان مسافری، می کنی. آرام بگیر. حواست را جمع کن. تمام افکار دیگر را از سر دور کن. بگذار دنیایی که تو را احاطه کرده در پس ابر نهان شود.

این رمان تودرتو در مورد شخصی به نام “کتاب خوان” است که در حال مطالعه‌ی رمان اگر شبی از شب های زمستان مسافری است و تصور می‌کند ایتالو کالوینو نویسنده‌ی آن است؛ اما به اشتباه خود پی می‌برد.

چرخه‌ی بسیار جذاب کتاب خواندن این شخص را دنبال می‌کنیم که مرتب کتاب خود را در کتاب فروشی عوض می‌کند اما باز متوجه می‌شود که کتابی اشتباهی را گرفته است. این رمان یکی از خاص‌ترین و متفاوت‌ترین ساختارهای رمان‌های پست مدرنیستی را دارد و خواندن آن تجربه‌ای بسیار خاص را برای مخاطب به ارمغان می‌آورد.

منبع

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *