ملو بوک
0

معرفی کتاب چرا میخوابیم؛ قدرت خواب و رویا

معرفی کتاب
بازدید 188

یکی از تاثیرات مهم دنیای جدید تغییر ساعت و کیفیت خواب و استراحت افراد است.

بسیاری از زنان و مردان در دنیای مدرن و گره خورده با تکنولوژی نمی‌توانند هشت ساعت خواب شبانه‌ی توصیه شده را داشته باشند.

بسیاری از افراد از این مسئله به راحتی عبور می‌کنند و از تاثیرات مخرب آن نیز غافل هستند.

متیو واکر دانشمند و محقق برجسته انگلیسی در زمینه‌ی خواب اظهار می‌کند که کمبود خواب با بیماری‌های مهلک متعددی از جمله زوال عقل در ارتباط است و کمبود آن بسیار خطرناک است. همچنین تمامی ابعاد زندگی انسان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

وی حدود چهار سال را صرف نوشتن کتاب چرا میخوابیم کرده است تا به‌ تمامی مردم دنیا ضرورت خواب کافی و باکیفیت را یادآور شود.

در این بخش از ملوبوک به معرفی کتاب چرا میخوابیم پرداخته‌ایم.

درباره کتاب چرا میخوابیم

کتاب چرا میخوابیم با عنوان اصلی Why We Sleep اثر متیو واکر، متخصص مغز و اعصاب و همچنین محقق خواب است. این کتاب در تاریخ 3 اکتبر سال 2017 منتشر شد.

کتاب چرا میخوابیم یک اثر علمی مشهور و جدید درباره خواب و رویا نیز است. این کتاب در زمان انتشار خود با استقبال بسیار خوبی مواجه شد.

این اثر پس از انتشار و ترجمه به زبان‌های مختلف به‌عنوان یکی از آثار پرفروش جهانی معرفی و در جایگاه اول پرفروش‌ترین آثار ساندی تایمز Sunday Times  در انگلیس و پرفروش‌ترین کتاب نیویورک ‌تایمز شناخته شد.

متیو واکر در کتاب چرا میخوابیم از عواقب خواب شبانه کمتر از شش الی فت ساعت سخن می‌گوید و همچنین پیامدهای مربوط به سلامتی آن را بیان می‌کند. وی معتقد است خواب کوتاه موجب طول عمر کوتاه نیز می‌شود و زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های خطرناک می‌شود.

این نویسنده بر اساس سال‌ها پژوهش و تحصیل در زمینه قدرت خواب در این کتاب نشان می‌دهد خوابیدن عملکردهای متنوعی از جمله یادگیری، حفظ کردن،تصمیم‌گیری و انتخاب منطقی را تقویت می‌کند و تاثیر مستقیم بر روی سلامت جسم و روان دارد.

نویسنده در این کتاب با زبانی ساده نتایج سال‌ها تحقیقات خود را با مردم به اشتراک گذاشته است و آن‌ها را به داشتن خواب خوب دعوت کرده است.

ساختار کتاب

ساختار فصل‌ها با ترتیبی منطقی نوشته شده‌اند و در چهار قسمت اصلی حکایت از چرخه‌ای روایی دارند.

بخش اول از این کتاب که درباره خواب رمزگشایی می‌کند: چیست و چه نیست، چه کسانی می‌خوابند، چقدر می‌خوابند، انسان چگونه باید بخوابد و اینکه چگونه خواب در طول زندگی شما یا فرزندتان تغییر می‌کند، به سمت بهتر شدن می‌رود یا بدتر شدن.

بخش دوم کتاب چرا می خوابیم جزئیات خوبی‌ها، بدی‌ها و مرگ ‌و میر ناشی از خواب و کمبود خواب را مطرح می‌کند.

در این کتاب تمام مزایای حیرت‌ انگیز خواب برای مغز و بدن را مورد بررسی قرار می‌دهد و نشان می‌دهیم که ابزار همه‌ کاره‌ی خواب برای سلامتی و تندرستی در واقع چیست.

سپس به این موضوع می‌پردازیم که چگونه و به چه دلیل کمبود خواب به باتلاق ناخوشایندی از ناخوشی‌های مزاجی، بیماری و مرگ زود هنگام منجر می‌شود.

در بخش سوم، از منظر علمی مطالبی را در مورد گذرگاهی ایمن از خواب به دنیای خیالی رویاها بیان می‌کند. همه‌ی موارد ذیل روشن خواهند شد. از نگاه کردن به مغز افرادی که در حال رویا دیدن هستند و اینکه چگونه دقیقاً خواب‌ها الهام ‌بخش ایده‌های برنده‌ی جایزه نوبل می‌شوند؛ ایده‌هایی که جهان را دگرگون می‌کنند، تا این موضوع که آیا کنترل رویاها واقعاً امکان ‌پذیر است یا خیر و آیا چنین چیزی اصلاً عاقلانه است یا خیر.

ادامه

در بخش چهارم ابتدا ما را در كنار تخت‌خواب قرار می‌دهد و اختلالات بی‌شماری در مورد خواب، از جمله بی‌خوابی، را توضیح می‌دهد. دلایل بدیهی و نه چندان بدیهی را برای شما توضیح می‌دهد؛ اینکه چرا برای بسیاری از ما داشتن یک خواب خوب در شب دشوار است. در ادامه، براساس داده‌های علمی و بالینی و نه براساس شایعات یا پیام‌های مارک‌های تجاری، بحثی صریح در مورد قرص‌های خواب مطرح می‌شود.

سپس به جزئیات روش‌های درمانی جدید و بدون دارو پرداخته می‌شود که برای داشتن خوابی بهتر، ایمن‌تر و مؤثرتر هستند. با گذار از رختخواب به سطح خواب در جامعه پرداخته می‌شود و متعاقباً از تأثیر تأمل‌برانگیز خواب ناكافی در آموزش، پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی و كسب‌وكار مطلع خواهیم شد.

شواهد موجود، همه‌ی باورها درمورد سودمندی ساعات طولانی بیداری و خواب کم در تحقق مؤثر، ایمن، سودآور و اخلاق‌مدارانه‌ی اهداف را در هریک از این زمینه‌ها نابود می‌کند. در نتیجه‌گیری کتاب، با امیدی خوش‌بینانه و واقعی، نقشه‌ی راه ایده‌هایی را ارائه می‌دهم که می‌توانند بشریت را دوباره به خواب پیوند دهند، چیزی که بشر از آن محروم شده است.

درباره نویسنده

Matthew Walker دانشمند انگلیسی و استاد علوم اعصاب و روانشناسی در سال 1972 در لیورپول نیز متولد شد.

او یکی از مشهورترین متفکران حال حاضر است که به موضوع خواب نیز توجه دارد.

او در طی چند سال گذشته بر تاثیر خواب بر سلامت انسان متمرکز شده است و در بیش از صد تحقیق علمی حضور داشته است.این نویسنده به دنبال انتشار کتاب چرا میخوابیم ، اولین اثر علمی محبوب خود به یک روشنفکر و متفکر عمومی تبدیل شد.

در سال 1996 متیو واکر در رشته علوم اعصاب از دانشگاه ناتینگهام نیز فارغ‌التحصیل شد و در سال 1999 در رشته فیزیولوژی مغز و اعصاب از دانشگاه نیوکاسل دکترای خود را دریافت کرد.

او پس از ین دوران به عنوان استادیار روانپزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد مشغول به کار نیز شد.

این نویسنده در این دوران در طی آزمایشی متوجه تفاوت عملکرد میان گروه صبح و گروه عصر نیز شد.

فعالیت‌های نویسنده

میتو و همكارانش دریافتند كه كسانی كه پس از خواب خوب آزمایش می‌شوند؛ در مقایسه با همتایان خود عملكرد بسیار بهتری دارند.

این نویسنده در ماه ژوئیه سال 2007 دانشگاه هاروارد را ترک کرد و به عنوان استاد علوم اعصاب و روانشناسی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی به کار مشغول شد.

میتو پس از این دوران تمام زندگی خود را وقف تحقیق درباره خواب و همچنین تاثیر آن بر سلامتی  انسان کرد. او در حال حاضر بنیان‌گذار و مدیر مرکز علوم خواب انسان است که با موسسه علوم اعصاب هلن ویلز و مرکز تصویربرداری مغز هنری اچ.ویلر جونیور در بخش روانشناسی دانشگاه برکلی همکاری می‌کند. این سازمان به بررسی نقش خواب بر سلامت و بیماری‌ها مشغول است که هر ساله به نتایج قابل توجهی دست پیدا می‌کند. در طی چند سال گذشته تحقیقات این موسسه اطلاعات جالبی  در خصوص ارتباط میان خواب و بیماری‌های آلزایمر، سرطان، پارکینسون، افسردگی، اضطراب، بی‌خوابی، بیمارهای قلبی و عروقی، چاقی و دیابت ارائه داده است.

بخشی از متن کتاب

کتاب رکوردهای جهانی گینس تحت تأثیر شواهد علمی فراوان، تلاش‌هایش را برای شکستن رکورد جهانی محرومیت از خواب متوقف کرده است. به یاد بیاورید که گینس پذیرفت شخصی به نام فلیکس بامگارتنر، بیش از ۳۹ کیلومتر و تا دورترین نقطه‌ی اتمسفر با یک بالن هوای گرم بالا برود و در حالی که لباس فضانوردی پوشیده بود، درب کپسولش را باز کند، بالای یک نردبان معلق بر فراز کره‌ی زمین بایستد و سپس به سمت زمین سقوط آزاد کند و در حالی که فقط با بدنش یک انفجار صوتی ایجاد می‌کرد، از دیوار صوتی عبور کند و به‌سرعت ۸۴۳ مایل در ساعت (۱۳۵۸ کیلومتر در ساعت برسد. اما خطرات مرتبط با کمبود خواب، خیلی خیلی بیشتر از این‌ها در نظر گرفته می‌شود. در واقع بر اساس شواهد، این خطرات به‌صورت غیرقابل قبولی زیاد هستند.

این شواهد قانع‌کننده چه چیزهایی هستند؟ در دو فصل بعد، به‌طور دقیق یاد خواهیم گرفت که چرا و چطور خواب‌آلودگی چنین تأثیرات مخربی بر مغز وارد می‌کند و آن را به مشکلات عصبی و روانی متعددی (مانند بیماری آلزایمر، اضطراب، افسردگی، اختلال دوقطبی، خودکشی، سکته‌ی مغزی و دردهای مزمن) پیوند می‌دهد و همچنین موجب ایجاد مشکلات مربوط به سیستم فیزیولوژیکی بدن می‌شود و به ایجاد بیشتر اختلالات و بیماری‌های بی‌شماری (مانند سرطان، دیابت، سکته‌ی قلبی، ناباروری، افزایش وزن، بیماری چاقی و نقص ایمنی کمک می‌کند. هیچ جنبه‌ای از بدن انسان از اثرات مخرب و مضر کمبود خواب در امان نیست. همان‌طور که خواهید دید، ما از نظر اجتماعی، سازمانی، اقتصادی، جسمی، رفتاری، تغذیه‌ای، زبانی، شناختی و عاطفی به خواب وابسته هستیم.

ادامه

این فصل به اثرات ناگوار و گاه مرگبار خواب ناکافی روی مغز می‌پردازد. در فصل بعد، تأثیرات مختلف – هرچند به همان اندازه ویرانگر و کشنده‌ی خواب کوتاه را بر بدن بازگو خواهیم کرد. توجه کنید، روش‌های زیادی وجود دارد که از طریق آن‌ها عدم خواب کافی می تواند شما را بکشد. برخی از آن‌ها زمان‌بر هستند؛ اما مابقی بسیار فوری‌اند. تمرکز یکی از کارکردهای مغز است که حتی در برابر کمترین میزان محرومیت از خواب نیز تسلیم می‌شود.

عواقب اجتماعی و کشنده‌ی این عدم وجود تمرکز، در رانندگی در حالت خواب‌آلودگی کاملاً آشکار و مهلک است. هر ساعت یک نفر در ایالات‌متحده به دلیل خطای مربوط به خستگی در تصادفات رانندگی می‌میرد.

در تصادفات ناشی از خواب‌آلودگی دو حالت ممکن است پیش بیاید. مورد اول، زمانی است که راننده کاملاً پشت فرمان بخوابد. این حالت به‌ندرت اتفاق می‌افتد و معمولاً مستلزم این است که فرد به‌شدت دچار محرومیت از خواب باشد.

جمع بندی

اگر در هنگام مطالعه‌ی کتاب احساس خواب آلودگی داشته باشید و بخوابید؛ نویسنده برخلاف سایر نویسندگان دلسرد نخواهد شد. در حقیقت، بر اساس موضوع و محتوای کتاب چرا میخوابیم، به طور جدی نویسنده در نظر دارد این نوع رفتار را در شما ترغیب کند. با دانستن آن چه نویسنده در خصوص رابطه خواب و حافظه می‌داند؛ عالی‌ترین تعریف و تمجید از وی این است که بداند مطالعه‌ی این کتاب، نمی‌توانید در برابر این اصرار به تقویت و مقاومت کنید. بنابراین با خوابیدن آن چه را به شما می‌گوید به یاد بسپارید.

اینستاگرام

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *