ملو بوک
0

فروغ در ادبیات خاموشی نخواهد گرفت

فروغ فرخزاد
بازدید 660

فروغ الزمان فرخزاد عراقی در 8 دی ماه 1313 در محله امیریه تهران به دنیا آمد. پدرش سرهنگ محمد فرخزاد و مادرش توران وزیری تبار بود. او خواهر فریدون فرخزاد بود. فروغ با مجموعه‌های اسیر، دیوار و عصیان در قالب چهار پاره نیز کار خود را آغاز کرد.

به مناسبت زاد روز این بانوی هنرمند، در این بخش از ملوبوک نگاهی به زندگی وی داشته‌ایم.

ازدواج فروغ فرخزاد

فروغ در سال 1330 در سن 16 سالگی با پرویز شاپور طنز پرداز ایرانی ازدواج کرد. این ازدواج در سال 1334 به جدایی انجامید. حاصل این ازدواج یک پسر به نام کامیار بود. فروغ پیش از ازدواج با شاپور با وی نامه نگاری عاشقانه داشته است. این نامه‌ها به همراه نامه‌های فروغ در زمان ازدواج این دو؛ و همچنین نامه‌های وی به شاپور پس از جدایی نیز، توسط کامیار شاپور در کتابی به نام اولین تپش‌های عاشقانه قلبم منتشر گردید.

فروغ پس از جدایی از شاپور برای گریز از هیاهوی روزمرگی به سفر رفت. او در این سفر کوشید که با فرهنگ اروپا آشنا شود. وی در این دوره زبان ایتالیایی، فرانسه و آلمان را آموخت. سفرهای فروغ به اروپا و آشنایی با فرهنگ و ادب اروپایی ذهن او را نیز باز کرد.

آشنایی فروغ فرخزاد با ابراهیم گلستان

آشنایی با ابراهیم گلستان نویسنده و فیلم‌ساز ایرانی موجب تغییر دیدگاه و تحول فکری وی شد. نامه منتشر شده فروغ برای ابراهیم گلستان نشانه وجود رابطه عاشقانه بین این دو است. وی پس از این دوره، مجموعه تولدی دیگر را منتشر کرد.

اشعار فروغ در این کتاب توجه‌ها را به خود جلب کرد. پس از آن مجموعه ایمان بیاوریم به فصل سرد را منتشر کرد. در سال 1342 فروغ یکبار دست به خودکشی زد. ولی خدمتکارش در هنگام غروب متوجه شد و او را به بیمارستان البرز رساند.

پایان زندگی

فروغ فرخزاد در ساعت 4:30 بعد از ظهر روز دوشنبه 24 بهمن 1345، هنگام رانندگی با خودروی جیپ ابراهیم گلستان در جاده دروس_ قلهک برای تصادف نکردن با اتومبیل مهدکودک از جاده منحرف شد و جان باخت.

فروغ در ظهیر الدوله تهران به خاک شپرده شده است.

اینستاگرام

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *