ملو بوک
0

نگاهی به 10 رمان عاشقانه ایرانی

معرفی رمان عاشقانه
بازدید 654

خواندن رمان عاشقانه ایرانی یکی از علاقه‌مندی‌های همه ما در سنین نوجوانی بوده و یا همچنان هست.

زمانی که می‌گوییم رمان عاشقانه ایرانی، با حجم بسیاری از رمان‌های جذاب رو به رو می‌شویم. اما شاید نیاز باشد تا محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین‌ها را برای مطالعه در الویت قرار دهیم.

در این بخش از ملوبوک به معرفی برخی از جذاب‌ترین رمان عاشقانه ایرانی پرداخته‌ایم.

بامداد خمار

یک از معروف‌ترین و پرفروش‌ترین رمان عاشقانه ایرانی، بامداد مار نام دارد.

این کتاب بیش از 300 هزار نسخه از آن زمان تاکنون به فروش رسیده است. همچنین نسخه ترجمه شده آن به زبان آلمانی نیز با موفقیت همراه بوده و با استقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان مواجه شده است.

این رمان عاشقانه ایرانی در سال 1374 نوشته شد و در 10 تا 18 هزار نسخه به چاپ رسید. رمان بامداد خمار که نخستین اثر فتانه حاج سید جوادی است از عشقی نافرجام روایت می‌کند.

داستان بامداد خمار در تهران قدیم و بین دختری اعیان و پسری فقیر آن زمان روایت می‌شود.

نویسنده این رمان عاشقانه ایرانی، ایده اصلی داستان را از زندگی‌های عاشقانه پیرامون خود که سرانجام خوشی نداشته؛ گرفته است.

علت استقبال زیاد از این رمان عاشقانه خود را پرداختن به موضوعی فراگیر در روابط اجتماعی و پیچیدگی روابط انسانی می‌داند.

به دنبال داستان رمان بامداد خمار، ناهید پژواک نیز کتابی با نام شب سراب نوشت که در واقع همان داستان بامداد خمار است. اما با این تفاوت که این بار قصه از زبان رحیم روایت می‌شود تا بگوید که گفته‌های محبوبه کاملا درست نبوده و یک‌طرفه به قاضی رفته است.

عشق و چیزهای دیگر

رمان عشق و چیزها یدیگر اثر مصطفی مستور است. مصطفی مستور مترجم، پژوهشگر و نویسنده معاصر اهل اهواز است.

داستان کتاب عشق و چیزهای دیگر روایتی به صراحت عنوانش است. نویسنده یز در این کتاب روای داستانی عاشقانه است. روایت زندگی جوانی اهوازی که متولد سال‌های پس از جنگ است و در کودکی موج انفجار بر او تاثیر گذاشته و اکنون دردی را در سر و گوش و به یادگار دارد. نویسنده از زندگی و تحصیل او در تهران و داستان جذاب آشنایی‌اش با یک دختر و عاشق شدنش می‌گوید.

دختر و پس داستان نیز دیدگاه‌هایی کاملا متفاوت به عشق دارند و همین موضوع داستان را پیش می‌برد. مستور در این رمان عاشقانه ایرانی در تلاش است حقیقت انسان و چگونگی تعامل او با زندگی را رای مخاطب خود تعریف کند.

دالان بهشت

در سال 1378 نیز نخستی اثر نازی صفوی با عنوان دالان بهشت منتشر شد. این رمان عاشقانه ایرانی با استقبال بی‌نظیر مخاطبان مواجه شد.

نویسنده در رمان دالان بهشت به روایت عشق در زندگی دختری جوان می‌پردازد. اتفاقی که تا ازدواج پیش می‌رود و در مسیر خود فراز و فرودهایی را تجربه کرده است.

صفوی با تصویر دختری نازپرورده از خانواده‌ای متمول تلاش کرده است در قالب داستانی ساده به نقش آموزه‌های تربیتی خانواده در ادامه زندگی و تعاملات شخصی و به خصوص ازدواج و زندگی مشترک بپردازد.

نقشی چنان تاثیرگذار که می‌تواند یک زندگی را تا جدایی پیش برد. بخت اگر یار باشد، در صورت رفع نواقص، فرد مانند دختر این قصه فرصت شروعی دوباره داشته باشد.

نمک گیر

رمان نمک گیر درباره زندگی دختری جوان به نام پرستو است. او کاشان زندگی می‌کند و به همراه اقام و دوستان خود در یک کارگاه کوچک قالیبافی مشغول به کار است.

پرستو قصد دارد دیگر قالی‌های کارگاه را به واسطه‌ها نفروشد و خودش برای فروش قالی‌ها اقدام کند؛ به همین منظور به تهران می‌آید.

او در یک حجره فرش فروشی با مردی به نام جهانگیری روبه‌رو می‌شود و به او یک فرش می‌فروشد. اما تمام پول را نمی‌گیرد و فقط به یک رسید اکتفا می‌کند. اما همه چیز زمانی به هم می‌ریزد که جهانگیری بدون پرداخت پول می‌میرد و حالا پرستو باید ثابت کند که او بدهکار است. در این میان با پسر جهانگیری، روزبه نیز آشنا می‌شود.

چشمهایش

بزرگ علوی از نویسندگان مشهور و توانمند ایران است. تاثیرگذارترین اثر این نویسنده چشمهایش نام دارد. این رمان عاشقانه ایرانی علاوه بر داستان عاشقانه، تاثیر بسزایی بر جریان ادبیات ایران داشته است.

رمان چشم هایش بیش از شصت سال است که در میان مخاطبان خود مورد استقبال قرار گرفته و به دفعات تجدید چاپ شده است.

رنگیس نام زنی است که در این داستان، عاشق استاد نقاش مشهوری به نام استاد ماکان شده است. استاد ماکان به دلیل فعالیت­‌های سیاسی خود به آن شهر تبعید شده و به طرز مشکوکی به قتل می‌رسد.

راه طولانی بود از عشق حرف زدیم

کتاب راه طولانی بود ، از عشق حرف زدیم داستانی تعریف کردنی است از مصطفی شخصیت اول داستان رسول یونان در این کتاب است.

او در این کتاب سه فصل از زندگی خود را روایت می‌کند و ماجرای شکست خوردنش در کار، عاشق شدن در اوج روزهای ناامیدی و همچنین شکست خوردنش در مسیر عاشقانه و فرو رفتن در چاه افسردگی را تعریف می‌کند.

اما داستان به اینجا به پایان نمی‌رسد و مصطفی بار دیگر بر می‌خیزد…

شوهر آهو خانم

داستان این رمان در سال 1313 در شهر کرمانشاه رخ می‌دهد. آهو خانم زنی زحمت‌کش، صبور و بزرگوار است. شوهر آهو خانم، سید میران سرابی نانوا و رئیس صنف نانوایان هر کرمانشاه است. پشت ترازوی مغازه خود نشسته که زنی زیبارو وارد مغازه او می‌شود. زنی به هما که پس از چهار سال زندگی به دلیل ستم‌های شوهرش، مهرش را حلال و جانش را آزاد کرده است.

میران که مرد متدینی است تصمیم می‌گیرد هما را به عقد شاگردش درآورد. به بهانه‌ی این‌که از طرف شوهر هما و برای بازگرداندنش به خانه آمده است پیش حسین خان می‌رود. صحنه‌ای را می‌بیند که حسین خان می‌زند و هما هنرمندانه می‌رقصد؛ از آمدنش پشیمان می‌شود و می‌رود ولی نمی‌تواند هما و زیباییش را فراموش کند؛ سید میران تصمیم می‌گیرد با آن زن ازدواج کند.

بار دیگر شهری که دوست داشتم

این رمان در سه فصل با عنواین باران رویای پاییز، پنج نامه از ساحل چم‌اله به ستاره آباد، پایان باران رویا نوشته شده و ماجرای دلدادگی پسر کشاورز به معشوقه خود هلیا است.

آن دو از کودکی با یکدیگر بزرگ می‌شوند و همدیگر را بسیار دوست می‌دارند اما هلیا خان‌زاده است و خانواده‌‌اش به ازدواج او با پسر رعیت رضایت نمی‌دهند.

آن‌ها به چم‌ خاله فرار می‌کنند تا دور از خانواده‌هایشان زندگی را در کنار هم آغاز کنند اما پس از مدتی هلیا پسر را رها کرده و به شهرشان بازمی‌گردد. پسر سال‌ها در چم ‌خاله می‌ماند و دست به نوشتن نامه‌هایی سوزناک برای هلیا می‌زند.

سال بلوا

شخصیت اصلی یعنی نوشا یا همان نوش‌آفرین است. دختری‌ که‌ پدرش‌ سرهنگ‌ است‌ و در آرزوی‌ صعود از پله‌های‌ ترقی‌ مدام‌ سقوط‌ می‌کند. سرهنگ‌ هرگز به‌ پایتخت‌ خوانده‌ نمی‌شود.
نو‌شا نیز به‌ جای‌ آن ‌که‌ همسر ولی‌عهد و ملکه‌ی ایران‌ شود، به‌ ناچار همسر یک پزشک می‌شود. در حالی او دل‌ سپرده‌‌ی عشق‌ کوزه‌گری‌ غریب‌ است و ازدواجش نتیجه‌ی شومی دارد.

رمان سال بلوا اثر عباس معروفی است که طبق گفته خودش نوشتن این کتاب سه سال به طول انجامیده است.

این رمان در مورد مظلومیت زن ایرانی است. زنی که از زورگویی‌های مردانه، از سختی‌های زمانه و از نگاه‌های هیز مردان در امان نیست و مدام باید مراقب خود باشد که مبادا کاری کند که مردی را تحریک کند.

رمان سال بلوا به عشق ممنوعه می پردازد و قدرت طلبی را به خوبی نشان می دهد. زن ستیزی را بررسی می کند و نشان می دهد که تا چه حد زن ها محدود هستند. عباس معروفی همه این موارد را در کتاب سال بلوا به شیوه ای زیبا نوشته شده است.

یک عاشقانه آرام

نادر ابراهیمی از نویسندگان معروف معاصر ایرانی است. یک عاشقانه آرام به عنوان یکی از بهترین رمان های عاشقانه ایران درباره گیله مردی مبارز از خطه سبز شمال است که ساواک او را ممنوع الکار کرده و دست بر قضا دلباخته زیبارویی آذری می ­شود که وی نیز درگیر سیاست است. دلیل شهرت این رمان معروف، جملات زیبا و عاشقانه­ بوده که مانند شعر نوشته شده است. در واقع موضوعی که این کتاب را به نقطه قوت خود رسانده، لحن و بیان بسیار لطیف و زیبای نادر ابراهیمی است.

در این رمان شاهد لحظاتی از این دو عاشق هستیم که سعی دارند در تمامی لحظات زندگی خود، برای تازه ماندن عشقشان تلاش کنند. این‌گونه به نظر می ­رسد که نویسنده سعی داشته تا خود و همسرش را به جای شخصیت های داستان قرار دهد و همین امرباعث شده تا کتاب، بیشتر گفتگو محور باشد تا موضوع محور.

دستاورد این زوج عاشق از صحبت­هایشان در این رمان، سراسر آرامش است و تا پایان داستان خواننده را با عشق همراهی می کند. نادر ابراهیمی در این کتاب که یکی از بهترین رمان های عاشقانه ایرانی است بسیار ظریف و دلنشین از آثار دیگر نویسنگان نیز یاد کرده که باعث می شود خواننده آنها را هم با اشتیاق مطالعه کند.

«یک عاشقانه آرام» برای اولین بار در سال 1371 منتشر شد و تاکنون بیش از 25 بار تجدید چاپ شده است. همین موضوع کافی است تا بتوان این کتاب دراماتیک را جزو بهترین کتاب های عاشقانه ایرانی دانست.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی و بررسی 10 نمونه از پرطرفدارترین و بهترین رمان‌های عاشقانه ایرانی پرداختم. رمان‌ های عاشقانه ایرانی بسیاری در ادبیات فارسی نگاشته شده‌اند که بعضی از آن‌ها به ادبیات عامه پسند تعلق دارند و بعضی از آن‌ها از آثار فاخر ادبی محسوب می‌شوند.

اینستاگرام

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *